Pro většinu vášnivých počítačových hráčů, ale i oblíbenců počítačových sestav a celkově počítačových nadšenců je samozřejmostí, že si nový počítač vždy skládají sami. Správně vybrat komponenty pro sestavený počítač není občas jednoduché. Velkou výhodou počítačových sestav je to, že si sestavu postavíte přímo podle svých představ a chutí. To znamená že počítač můžete zaměřit vloženými komponenty do jakéhokoliv směru. Někdo ho může mít na hraní her, někdo zase pro tvorbu multimédií. Ne každý se o hardware počítače tak moc zajímá a pro někoho to může být španělská vesnice.
Na skládání počítačových komponentů do sebe není vůbec těžké, ačkoliv někdo může zezačátku narazit. Pro zkušené lidi je poskládání takového počítače hračkou, ale každý začátečník občas narazí a musí znovu rozložit skládaný počítač a složit ho znovu, ale časem se v tom každý zdokonalí.
Je tu základní otázka, a ta, jestli si počítač koupit komponent od komponentu a sestavit si ho celý dohromady sám, nebo nechat sestavování na odbornících a sestavu si tak koupit jako celek. Každý postup má své klady a zápory. Koupě již hotové sestavy snižuje celkový čas strávený nad výběrem sestavy a jejím složení na minimum. Nemusíte se potit v pokoji při skládání sestavy a občas si i nevědět rady. Všechnu práci za vás udělají jiní.
Další věci a dost podstatnou a užitečnou je to, že máte záruku na celý počítač jako celek, takže při problému s počítačem nemusíte celý počítač rozebrat a zjišťovat, kde je problém, ale jednoduše ho celý odnesete k výrobci na reklamaci. U hotových sestav si většinou výrobce neúčtuje nic za složení, takže sestava vás stojí jen komponenty v ní, může se také stát, že sestava je při koupi ještě levnější, než kdybyste si koupili všechny komponenty v ní.
Při koupi hotové sestavy máte ale velmi omezené možnosti, jak sestavu znovu konfigurovat či nějak měnit komponenty.