Před několika lety stály králíkárny téměř u každé chalupy a nikdo se nad tímto faktem ani nezastavil, ale postupně jich stále ubývalo. Dnes se však kvůli stále zvyšující ceně jejich masa vracejí zpět, stejně jako kurníky pro slepice.
Mazlíčci na hraní nebo pro užitek?
V našich poměrech se tito chlupáči chovali společně s dobytkem a živili se tím, co vypadlo ze žlabů nebo jeslí. Teprve ke konci 19. století začali lidé separovat tyto tvory od ostatních zvířat a začali je chovat ve vlastním příbytku. Nebylo to však pro maso a kůži, ale pro vlastní potěšení a zábavu dětí.
Postupem času se z králíka stalo zvíře chované pro užitek, a to pro maso a kůži. Dalo by se tedy říct, že tento tvor vždy balancoval na hraně: kdy u jednoho zvítězí roztomilost, u jiného vidina kusu žvance na talíři. Ovšem pro kůži ho ale už nemá cenu pěstovat – nevyplatí se to. Za jednu kůži dostaneme něco okolo 20 korun, a to ještě pokud budeme mít štěstí.
Jsou velmi inteligentní tvorové, kteří dokážou velmi dobře snášet život v bytě, současně však dokážou nadělat velkou paseku na zařízení. Dokážou být však velmi čistotní, dokážete je naučit chodit i na kočičí záchod. Postačí koupit balení granulí a postará e o něj i malý školák. Pokud ale chcete začít chovat králíky ve velkém, bude to chtít daleko více času a starostí.
Opatrně s krmením
Jedná se o býložravce a tak byste tomu měli přizpůsobit i jejich jídelníček. Jeho základem by mělo být kvalitní seno. A od jara do podzimu dostatek čerstvé trávy, ale s tou buďte velmi opatrní. Nesmí být mokrá nebo zapařená. Mělo by se jim dávat jen tolik, kolik sežerou, aby si ji nezašlapali do podestýlky a nekontaminovali jí vlastním trusem.
Těmto drobným savcům hrozí nejčastěji kokcidióza. Jedná se o parazitární onemocnění, které doslova likviduje jejich skupinky po celém světě. Očkování proti tomuto onemocnění neexistuje, ovšem můžete celoročně podávat králíkům krmení s kokcidiostatiky, které jsou nejlepší prevencí.