První kartáčky podobné tomu současnému prý vynalezli v Číně v patnáctém století. Držadlo bylo z kosti, důležitý čistící zbytek ze zvířecích štětin. A protože je člověk stále pohodlnější, nechtělo se mu při čistění zubů hýbat rukou. A tak byl vynalezen ten elektrický. Jednoduchá cesta to ale nebyla. První byl určen lidem, kteří bohužel rukama hýbat chtěli, ale nemohli – tělesně postiženým. Bylo to ve Švýcarsku v roce 1939. Byl ale těžký, díky objemnému motoru vážil několik kilogramů. První typ se sice neujal, ale nápad už byl na světě. Pro elektrický zubní kartáček byla převratná až osmdesátá léta minulého století.
Podle způsobu pohybu hlavice dělíme elektrické kartáčky do pěti skupin:
– pohyby ze strany na stranu (side-to-side)
– cirkulární pohyby
– ultrazvukové vibrace (ultra-sonic vibration
– counter oscillation (svazečky vláken současně rotují v různých směrech)
– rotačně – oscilační pohyby (hlava se při rotaci současně vychyluje dozadu a dopředu)
Výhody a pro koho je vhodný
Elektrické zubní kartáčky dnes představují alternativu ke kartáčkům klasickým. Nepracuje výrazně lépe, ale určité procento lidí více motivuje k tomu, aby se o zuby více starali. Díky němu si zuby čistí častěji. Zvuk motorku a rotující hlavice jim dává pocit, že zuby opravdu čistí lépe. S tímto kartáčkem lze zuby vyčistit rychleji a má snadné použití. Doporučuje se tedy hlavně méně zručným lidem, starším lidem, dětem. U dětí je elektrický kartáček většinou v oblibě. Jeho použití berou jako hru a jinak neoblíbená činnost se stává zábavou. Odborníci ho doporučují též lidem, kteří nosí fixní ortodontické aparátky – rovnátka.
Nevýhody a pro koho není
Tato varianta kartáčku má ale i své nevýhody. Jednou je vyšší pořizovací cena. Dále je u něj špatná kontrola jemných pohybů. Lidem, kteří mají sklon ke krvácení dásní v důsledku zánětlivých změn, mohou dásně krvácet s jeho užíváním více. Není vhodný pro ty, kteří mají paradontózu, obnažené krčky, vyšší citlivost zubů nebo sklon k viklavosti zubů
Ať už používáte klasický nebo elektrický zubní kartáček, myslete na to, že rozhodující pro kvalitu čistění zubů je správná technika a pravidelnost.