Už vás nebaví běhání, spinning, břišní tance, zumba apod.? Chcete zkusit něco akčního, posilujícího celé tělo a u čeho spolehlivě vybijete agresi nashromážděnou během náročného dne?
Box je jeden z nejlepších a zároveň nejnáročnějších sportů. Není o projevu agresivity, ale o spojení síly, dynamiky technik a rychlosti. Je vhodný k upevnění zdraví i sebevědomí. Tvaruje postavu a posiluje celé tělo.
Můžete trénovat i sami doma. Skvěle k tomuto účelu poslouží boxovací pytel či boxovací hruška a pár boxerských rukavic. K dispozici je na trhu dnes již velký výběr těchto i jiných pomůcek (chrániče zubů, chrániče hlavy, omotávky na ruce, oblečení na box). Taková boxovací hruška je menší než pytel a nezabere vám v „domácí tělocvičně“ moc místa. Vhodná je pro kondiční cvičení, trénink koordinace pohybů včetně pohybů očí, reflexů, rychlosti, úderů. Je vyráběna z pravé nebo syntetické kůže. Její vnitřek je tvořen vzduchovým vakem. Nafukuje se pumpičkou s jehlou jako míče.
Radíme ale pro začátek zajít pro inspiraci na několik lekcí kondičního boxu! Je lepší poradit se s odborníky.
Jak to na lekci probíhá
Lekce kondičního boxu vycházejí ze základních boxerských technik.
– na začátku je vždy zahřátí organismu aerobním cvičením – warm up, to je důležité pro přípravu svalů na vlastní trénink
– následuje nácvik boxerské techniky – pohyb nohou, údery, obrany, boj s imaginárním soupeřem (stínování), správné dýchání
– práce ve dvojicích – kombinace úderů a obran, odhad vzdálenosti, pohyb nohou do stran
– posilovánícelého těla – práce s vahou vlastního těla (kliky, sedy-lehy, angličáky, dřepy)
– kondiční část – švihadlo, údery s lehkými činkami, stínování
– na konci se zařazuje řízený boj – sparing, boxerský kruhový trénink, práce na boxovacích pytlích
– na závěr nezbytné protažení – stretching
Trénink je většinou sestaven tak, že vyhovuje začátečníkům i pokročilejším (ti můžou postupně přecházet na vyšší obtížnost).
Tak co, troufnete si na to?