Lidské tělo je dosud neprobádané, nikdo nemůže spolehlivě tvrdit, že jej zná tak dokonale, aby dokázal vyléčit všechny choroby a regeneroval každou buňku tak, abychom se dožívali mnohem vyššího věku. Prozatím se musíme spokojit s tím, že máme k dispozici buď syntetické léky, anebo saháme po těch ekvivalentních přírodních, zpravidla bez vedlejších nežádoucích efektů.
Velkému zájmu se těší byliny, rostoucí v drsných podmínkách, které do sebe absorbovaly velké množství výživových látek, prospěšných pro prevenci i léčbu různých chorob. Patří mezi ně tzv. adaptogeny. Tento výraz souvisí s adaptací na těžká životní období, zejména na stres, a adaptogeny to dovedou skutečně mistrně. Samy se totiž musí přizpůsobit jistému druhu stresu, který je obklopuje v prostředí, v němž žijí. Například Maca peruánská si musí poradit s nízkým tlakem vzduchu a omezeným množstvím kyslíku, což je typické pro peruánské Andy, s větrnými poryvy a mrazivými nočními teplotami. Podobně je na tom kořen ženšenu, který zásobuje rostlinu absorbovanými živinami tak, jako málokteré rostlinné druhy na této planetě.
Ženšen oceníme hlavně při adaptaci na stres chronického charakteru, tedy ten typický každodenní, související s pracovním procesem a mnoha povinnostmi a špatnými zprávami v průběhu života, kterým musíme neustále čelit. Mnozí lidé to řeší uvolňujícími prostředky, které mají nejblíže po ruce, tedy zejména cigaretami, alkoholem či kávou. To je však začarovaný kruh, který tyto problémy ještě více prohlubuje.
Dalším problémem je klesající chuť na sex, neschopnost dosáhnout erekce, orgasmu a sexuálního uspokojení, k čemuž přispívá právě kofein, alkohol a nikotin – návykové látky, které množství stresových hormonů ještě navyšují. Přesedlejte raději na adaptogeny, jsou bezpečné, může je užívat kdokoli, pokud dodržuje správné dávkování. Kořen ženšenu upravuje hladinu hormon tak, aby byly v rovnováze, což je předpoklad nejen k pohodovému sexu, ale i komplexnímu životnímu stylu.